“Sotva si někdo z nás dovede představit vánoční stromek bez ozdob. K těm nejoblíbenějším patří určitě skleněné. Už bezmála dvacet let je vyrábějí také v rodinné sklárně Heleny Linkové v Železném Brodě.,, (autor Toulavá kamera)
DSCN0199.JPG
DSCN0205.JPG
DSCN0233.JPG
DSCN0241.JPG

Toulavá kamera

20.prosince 2009 v 10 hodin na ČT1 se objevila naše firma v pořadu Toulavá kamera.

BONUS NAVÍC OD REDAKTORŮ TOULAVÉ KAMERY...

Když jsme s Pavlem Sekaninou koncem října vyrazili do Železného Brodu natáčet výrobu vánočních ozdob, měli jsme tak trochu obavu, jestli se někde cestou neztratíme ve sněhových závějích. Do malé sklárny Heleny Linkové jsme ale dorazili včas podle domluvy a hlavně v pohodě.

Zdejší příjemné prostředí pak navíc umocňovalo nepřeberné množství rozličných ozdob, hrajících snad všemi barvami. Třpytily se doslova všude kolem nás. Většina byla v nádherných kolekcích, pečlivě připravena pro zákazníky, jiné navozovaly kouzelnou atmosféru předvánočního natáčení. Naďa Karásková si tak v mžiku vybavila, jak se vlastně k malování ozdob dostala.

Vzala to ale pěkně z gruntu, a tak jsme se mimo jiné dozvěděli, že ráda vzpomíná na Vánoce trávené s babičkou. Na stromečku prý mívaly ozdoby z korálků nebo vylité z vosku, polepené celofánem. Teď už je to daleko modernější, říká a hned dodává, že na dekorativním skle vánočním nejraději maluje lidem na přání. Od ruky ji to jde doslova samo, hodně si prý u toho odpočine a navíc ještě někomu neznámému udělá radost.

Nedovede si prý představit, že by po večerech jen tak seděla a nemalovala. Její ručně malované dekorativní vánoční sklo znají lidé v mnoha zemích světa. U nás je pak asi nejsnáze seženete na Karlštejně v Obřím sudu.

Dost možná, že tak na letošním, svátečně prostřeném štědrovečerním stole, plamínek svíčky umístěné v něžném květu leknínu, lampionu či na adventní rouře, bude  krásně svítit právě u vás…

Text: Olga Vavřenová 

14.10.2014 11:33:11
Linex
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one